همه آنچه باید در مورد انواع میلگرد و بهترین نوع آن بدانید

همه آنچه باید در مورد انواع میلگرد و بهترین نوع آن بدانید

همه آنچه باید در مورد انواع میلگرد و بهترین نوع آن بدانید

 

 

درباره مقاومت بتن و میزان تحمل آن در برابر نیروهای مختلف چیزی می‌دانید؟ بتن به اندازه‌ی کافی یک ماده‌ی مقاوم و محکم است که در برابر نیروهای فشاری می‌تواند آستانه‌ی تحمل بسیار بالایی داشته باشد اما پاشنه‌ آشیل بتن نیروهای کششی است. وارد شدن نیروهای کششی به بدنه‌‌ی بتن می‌تواند خیلی آسان، سختی و مقاومت آن را از بین ببرد و باعث ترک و از هم پاشیدن ماده‌ی محکم و سختی مثل بتن شود. سال ۱۹۶۸ بود که میلگردهای تغییر شکل یافته برای تقویت بتن و خنثی کردن نیروهای کششی وارد کار شدند توانستند نظر بازار را به‌سوی خود جلب کنند. در این مطلب قرار است از انواع میلگرد و بهترین نوع آن و مقایسه کیفیت میلگردها برای پروژه‌ها و صنایع مختلف صحبت کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و شناسایی انواع میلگرد تا پایان همراه ما در آهن یک دو سه باشید.

میلگرد چیست؟

 

میلگرد پروفیلی توپر با سطح مقطع دایره است که در انواع مختلفی تولید و استفاده می‌شود. اسکلت ساختمان‌های مختلف، مخصوصا ساختمان‌های بتنی برای سرپا ماندن و تکمیل شدن نیاز به میلگرد دارند که به صورت آرماتور در بتن مسطح قرار داده می‌شود. بیشتر میلگردها از فولاد ساخته می‌شوند اما تنوع مواد اولیه‌ای که برای تولید این محصول استفاده می‌شود کم نیست. نوع آجدار میلگردهای فلزی جزء پرکاربردترین میلگردهایی است که در صنایع به‌ویژه صنعت ساختمان‌سازی استفاده می‌شود. این میلگردها به چسبیدن بتن به سطح فولاد کمک می‌کنند و تاثیر زیادی در تقویت و مقاومت بتن دارند.

 

بیشتر بخوانید

 

انواع میلگرد کدامند؟

انواع میلگردها و بهترین نوع آن در اصل شامل سه دسته‌ی کلی است که در سازه‌ها و وسایل مختلف به‌کار گرفته می‌شوند. میلگرد ساده، میلگرد آجدار و میلگرد کلاف سه نوع اصلی میلگرد است.
طول و قطر میلگردها متفاوت است و با توجه به کاربرد یا فضایی که از آنها استفاده می‌شود طول و قطر مناسب هر پروژه انتخاب می‌شود.
همان‌طور که اشاره کردیم، در تولید میلگردهای از مواد اولیه مختلف استفاده می‌شود. انواع میلگردهایی که بر اساس جنس مواد تولیدی دسته‌بندی می‌شوند به شرح زیر است:‌

 

معرفی محصولات برتر

•   قیمت روز میلگرد آجدار کیهان

 

 

میلگرد فولاد کربنی

میلگرد فولاد کربنی بین انواع میلگرد و بهترین نوع آن، بسیار متداول است و با نام میلگرد نوار سیاه شناخته می‌شود. تنوع استفاده از این نوع میلگرد بسیار زیاد است اما در مقایسه با انواع دیگر میلگرد و بهترین نوع آن، به‌راحتی دچار خوردگی و آسیب خواهد شد. به‌همین دلیل مناطقی که در معرض رطوبت زیاد و نفوذ آب قرار دارند از این نوع میلگرد استفاده نمی‌کنند. با این حال، در سایر ساخت‌وسازهایی که خطر تخریب رطوبت و خوردگی وجود ندارد بهترین گزینه است.

میلگرد توری سیم جوش داده شده (WWF)

میلگرد توری سیم جوش داده شده یا توری WWF از سیم‌های فولاد پرکربن ساخته شده که با زاویه‌ی ۹۰ درجه روی هم قرار گرفته‌اند. این میلگردها در محل‌ تقاطع به‌وسیله‌ی سیم فولادی به‌ هم جوش ‌داده شده‌اند. توری‌های میلگردی به‌خاطر فولاد پرکربنی که در ساخت آن استفاده شده انعطاف‌پذیری قابل توجهی ندارند و برای قسمت‌های مسطح مثل بتن فونداسیون کف، دیوارها، جاده‌ها و پل‌ها به‌کار برده می‌شوند. تورهای جوش‌خورده سنگین‌تر برای استفاده در دیوارها، آسفالت‌ جاده‌ها، سازه‌های زهکشی و کانال‌های بتنی کوچک انتخاب مناسبی‌ است.

میلگرد تقویتی ورق و فلز

این میلگردها از شمش‌های فولادی نورد گرم ساخته می‌شوند که به‌خاطر مقاومت کششی بالایی یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای مقابله در برابر نیروهای کششی است. قابلیت انعطاف و خم شدن این میلگردها دیگر ویژگی مثبت آن است که باعث می‌شود در قسمت‌های متفاوتی از سازه به‌کار روند. میلگرد تقویتی ورق و فلز معمولا در بخش‌های کف، پله‌ها و سقف‌سازی ساختمان‌ها استفاده می‌شوند.

میلگرد روکش اپوکسی

یکی دیگر از انواع میلگرد، میلگرد با روکش اپوکسی است. این میلگردها در مناطقی که احتمال حضور آب و نمک بالا است یا در معرض خوردگی قرار دارند استفاده می‌شوند. میلگردهای اپوکسی جزء محصولات و تجهیزاتی است که نسبت به دیگر نوع میلگردها قیمت بیشتری دارد و به این علت که ممکن است پوشش اپوکسی روی میله نازک یا غیرقابل استفاده باشد باید از یک منبع و فروشگاه معتبر خریداری شود.

فروشگاه آهن یک دو سه زمینه‌ای فراهم کرده است که می‌توانید محصولات و آهن‌آلات مختلف را مطابق با نیاز خود و با توجه به شرایط و قیمت‌های حاکم بر بازار از برندها و کارخانه‌های تولیدکننده معتبر پیدا کنید. همچنین با خیالی آسوده می‌توانید محصولات مختلف را در سایت ببینید و اطمینان داشته باشید که همان محصول را با مشخصاتی که مورد تایید و نظر شما بوده است در کوتاه‌ترین زمان ممکن دریافت خواهید کرد.

میلگرد اروپایی

این میلگردها به‎طور معمول از منگنز ساخته می‌شوند بنابراین، انعطاف بیشتری در بین انواع میلگرد و بهترین نوع آن دارند. مناطقی که مستعد تخریب در شرایط شدید آب‌وهوایی یا تحت تاثیر زمین‌لرزه، طوفان یا گردباد است، استفاده از میلگرد اروپایی در این بخش‌ها گزینه‌ی مناسبی نیستند. با این‌حال نسبت به دیگر انواع میلگرد انتخابی مقرون‎به‌صرفه‌تر است.

میلگرد فولاد ضدزنگ

فولاد ضدزنگ در بین انواع میلگرد و بهترین نوع آن یک گزینه‌ی کاربردی است که برای اکثر پروژه‌ها و سازه‌های مختلف استفاده می‌شود. مقاومت این میلگرد در برابر خوردگی ۱۵۰۰ برابر بیشتر از میلگرد نوار سیاه است. شبکه‌بندی‌، تقویت‌کننده‌، صنعت‌ راه و ساختمان و سازه‌های تزئینی مثل فرفوژه کاربرد از این نوع میلگرد استفاده می‌شود. میله‌های فولاد ضدزنگ باعث ایجاد خوردگی گالوانیک نمی‌شوند و یک راه مقرون‌به‌صرفه در مناطقی است خوردگی و سایش در آن مناطق شدید است. اگر چه میلگرد فولاد ضدزنگ ویژگی‌های بسیار مهم و کاربردی دارد و بهترین نوع میلگرد فولادی است اما گران‌قیمت بودن ممکن است کمی دردسر‌ساز و پر هزینه باشد. هزینه‌ی این میلگردها حداقل هشت برابر بیشتر از میلگردهای روکش اپوکسی است.

میلگردهای گالوانیزه

مقاومت میلگردهای گالوانیزه در برابر خوردگی و رطوبت شدید ۴۰ برابر بیشتر از میلگردهای فولاد است. این میلگردها تحت فرآیند گالوانیزاسیون با روکش روی پوشیده شده‌اند و آسیب‌پذیری کمتری در بین انواع میلگرد و بهترین نوع آن دارند.

 

معرفی محصولات برتر

•    قیمت روز میلگرد آجدار ذوب آهن اصفهان

 

میلگرد فیبری تقویت شده پلیمری (GFRP)

میلگرد FRP یک محصول کامپوزیتی است که جایگزین میلگرد فولادی شده است و نسبت به میلگرد فولادی مقاومت چشم‌گیری در برابر آسیب‌‌های حاصل از محیط‌های اسیدی و خوردگی دارد. مناطقی که در مجاورت میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی نیستند میلگرد‌های فیبری تقویت‌شده پلیمری بهترین انتخاب به‌حساب می‌آید. علاوه‌ بر مقاومت در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی، مقاومت این میلگرد در برابر سولفات‌ها و کلرید هم بالا است.
هزینه‌ی میلگرد فیبری تقویت شده ممکن است ده برابر قیمت میلگردهای اپوکسی باشد.

میلگرد ترانس

میلگرد ترانس از آن دسته میلگردهای ساده‌ای است که سطح آن صیقل داده شده و آجدار نیست. این میلگرد هم در مصارف ساختمان‌سازی و هم در مصارف تزئینی کاربرد دارد. میلگرد ترانس انواع مختلفی دارد که با توجه به کاربرد و ویژگی‌های هر یک از آنها در موقعیت‌های متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع میلگردهای ترانس شامل گزینه‌های زیر است:‌

 • میلگرد ترانس شش پر

 • دوپولیش

 • ترانس بلبرینگ خور

 • سنگ خورده

 • ترانس مفتول

 

بیشتر بخوانید

 

انواع میلگرد بر اساس مشخصات مکانیکی

برای دسته‌بندی و مشخص‌کردن انواع میلگرد و بهترین نوع آن یک معیار دیگر وجود دارد که بر اساس مشخصات مکانیکی یا ظاهری میلگردهای به چند دسته‌ی مختلف تقسیم‎‌بندی می‌شود. (این دسته‌بندی مطابق با استاندارد روسی است.)

میلگرد نرم بدون آج یا میلگرد A1

میلگردهایی که در گروه A1 قرار دارند شکل ظاهری آنها صاف، بدون آج و صیقلی است. نام دیگر آن میلگرد نرم است و به‌خاطر داشتن کربن کمتر برای انجام عملیات جوشکاری و آهنگری مناسب است. میلگرد A1 به‌طور کلی با عنوان میلگرد داکتیل در بازار وجود دارد و در ترکیب شیمیایی مواد سازنده‌ی آن تقریبا ۲۴ درصد کربن و ۶۰ درصد سیلیسیوم دیده می‌شود.

میلگرد A1 مقاومت کششی پایینی دارد. تنش جاری آن ۲۳۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و تنش گسیختگی ۳۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است.

میلگرد با آج ساده یا میلگرد A2

میلگرد با آج ساده میلگرد نیمه خشک یا تردی است که به‌صورت آجدار با آج‌های فنری شکل (مارپیچی)‌ تولید می‌شود. این میلگردها برای عملیات‎‌های ساختمان‌سازی سبک به‌خصوص خاموت‌زنی مناسب است و بهتر است جوشکاری روی آن انجام نشود. زیرا به‌خاطر نیمه‌خشک بودن و داشتن کربن بیشتر ویژگی‌های لازم برای عملیات جوشکاری و آهنگری را ندارد.
تنش جاری میلگرد آجدار ساده ۳۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و تنش گسیختگی آن ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است.

میلگرد آج پیچیده یا میلگرد A3

میلگرد آج پیچیده عمدتاً خشک با آج‌های جناقی شکل است. برای آهنگری یا شکل‌هایی که در آن زاویه‌ی تند وجود دارد مناسب نیست. علاوه بر این، انجام عملیات جوشکاری هم با موفقیت روی آن انجام نمی‌شود اما گزینه‌ی مناسبی برای استفاده در عملیات‌های ساختمان‌سازی است.
میلگرد A3 دارای تنش جاری ۴۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و تنش گسیختگی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است.

میلگرد آجدار مرکب یا میلگرد A4

استحکام بالای میلگرد A4 باعث سهولت در طراحی، صرفه‌جویی در پروژه و جلوگیری از اتلاف منابع است. شکل ظاهری این میلگردها با آج دوکی شکل است و آج‌های عرضی دوکی شکل در دو طرف آج طولی به‌صورت مارپیچ پیچیده است.
بخش بعدی بحث را با مقایسه کیفیت میلگردها ادامه خواهیم داد.

 

معرفی محصولات برتر

•    قیمت میلگرد آجدار میانه

 

مقایسه کیفیت میلگردها

مطلب را با صحبت در مورد اهمیت استفاده از میلگرد و آغاز کردیم و حالا زمان آن رسیده از بهترین میلگردهایی در صنایع و بخش‌های مختلف استفاده می‌شوند صحبت کنیم. همان‌طور که گفتیم میان انواع مختلف میلگرد، آن دسته از مواردی که برای صنایع سنگین و مناطق در معرض خطر آسیب استفاده می‌شوند نسبت به انواع دیگر گران‌قیمت‌تر است اما توانایی مقاومت کششی آنها و مقابله با رطوبت و خوردگی مهم‌ترین عاملی است که این گرانی قیمت را توجیه می‌کند. میلگرد تقویتی ورق و فلز و میلگرد فولاد ضد زنگ از جمله بهترین نوع میلگرد است که در پی و بنای ساختمان‌ها استفاده می‌شود. میلگردهای گالوانیزه، روکش اپوکسی هم جزء گزینه‌های نسبتاً ارزان‌تر و مناسب برای مقابله با خورندگی و آب است.
صنایع سبک و تزئینی هم می‌توانند از میلگرد فولاد کربنی در قسمت‌هایی خطر تخریب توسط رطوبت و خوردگی وجود ندارد استفاده کرد.

 

بیشتر بخوانید

 

بهترین تولیدکنندگان میلگرد

بین کارخانه‌ها و برندهای متنوعی که فعالیت آنها در زمینه‌ی محصولات آهنی به‌خصوص میلگرد است، تولیدکنندگان و برندهای مختلفی وجود دارند که به‌عنوان بهترین تولیدکنندگان میلگرد در ایران شناخته می‌شوند و می‌توانید با اطمینان بیشتر به سراغ خرید و انتخاب محصولات آنها بروید. این کارخانه‌ها شامل موارد زیر است:‌

 • ذوب آهن اصفهان

 • فولاد کویر کاشان

 • کارخانه فولاد میانه

 • کارخانه فولاد نیشابور

 • مجتمع فولاد روهینا

 • فولاد ابرکوه یزد

همکاری فروشگاه آهن ۱۲۳ با بیشترین این کارخانه‌ها باعث شده تا بتوانید با خیالی آسوده از کیفیت و سلامت آهن‌آلات مختلف به‌ویژه انواع میلگرد و بهترین نوع آن اطمینان پیدا کنید و با مشاهده قیمت روز محصولات بر اساس گروه‌های مختلف و کارخانه‌ها، خرید خود را نهایی کنید. جهت مشاوره با کارشناسان فروش ما در آهن ۱۲۳ می‌توانید با شماره 22336060-021 تماس بگیرید. ما در آهن ۱۲۳ منتظر شماییم تا ارزان‌ترین قیمت میلگرد را با کیفیتی عالی و قابل قبول در اختیارتان بگذاریم.

 
این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذاریدثبت نظر