ورق سیاه چیست؟ + کاربردها و انواع آن

اطلاعات کاربردی از ورق سیاه

ورق سیاه چیست؟ + کاربردها و انواع آن

 

ورق سیاه چیست؟

 

یکی از متداول ترین محصولات فولادی، ورق نورد گرم یا ورق سیاه نام دارد. از آنجایی که در فرآیند نورد گرم، ورق فولادی در بخش هایی از سطح خود براقی کمتری دارد، به آن ورق سیاه نیز گفته میشود. ورق گرم با ورق روغنی (که با نورد سرد تولید میشود) متفاوت است. در ادامه به ورق سیاه در این مقاله از آهن یک دو سه می پردازیم. 

 

ورق های سیاه که از عمده ترین محصولات کارخانجات بزرگ فولاد هستند دامنه ی بسیار گسترده ای در نوع فولاد، ضخامت و ابعاد دارند. 

 

                                               

 

مراحل تولید ورق سیاه چیست؟

 

برای تولید ورق سیاه مراحل زیر اجرا میشود:

1. ابتدا، پودر سنگ آهن باید تهیه شود.

2. در مرحله بعد در خط تولید، پودر را به گندله تبدیل میکنند. (در وهله اول  پودر سنگ آهن را از معادن سنگ آهن تهیه میکنند و سپس در کارخانه ،این پودر تبدیل به گندله میگردد. ) گندله به یکسری گوی های متخلخل می گویند که ۱.۵سانت قطر دارند.آنها ابتدا خام بوده و زیاد مستحکم نیستند، بعد از اینکه آنها را خوب پختند، سرد میکنند.

3. در این مرحله گندله را خوب حرارت می دهند.

4. بعد از این که سرد شد به آهن اسفنجی تبدیل میشود.( این گندله را در کوره های قوس الکتریکی ذوب کرده و توسط آن فولاد مذاب را تولید میکنند. 

5. در مرحله بعدی، بوسیله فولاد مذاب، تختال تولید میشود.

6. زمانی که تختال سرد شد، ابتدا نورد میشود.

7. سپس ورق های فلزی، شیت یا کلاف رول برای عرضه آماده میشوند.

 

 

تشخیص ورق سیاه با سایر ورق ها چگونه صورت می گیرد؟

 

برای تشخیص ورق سیاه با سایر ورق‌ها عوامل گوناگونی وجود دارد که به آنها در ادامه می پردازیم:

1. روی ورق گرم یکسری ناهمواری های جزئی وجود دارد. این ناهمواری ها به ورق شکل ذوزنقه ای می دهند.

2. با دقت روی لبه ها و گوشه های ورق سیاه متوجه میشوید که یکسری جمع شدگی مخصوص دارد.

3. ورق گرم اگر در دماهای بسیار بالا قرار گیرد، سطوح مقیاس پذیری پیدا میکند. (یعنی شکل آن دارای ضلع های مشخص و قابل اندازه گیری میشود)

4. هزینه مصرفی برای ورق سیاه از ورق روغنی کمتر است؛ زیرا به پردازش کمتری نیاز دارد.

 

بیشتر بخوانید

 

مشخصات ورق سیاه و مزایای آن

 

1. این ورق  به نسبت ورق سرد قیمت کمتری داشته و به نسبت بیشتری نیز تولید میشود.

2. مراحل تولید و ساخت این ورق کمتر بوده و به همین تولید آن ساده تر و سریع تر است .

3. این ورق هیچ نوع تنش یا فرایندی برای خنک سازی یا سرد شدن نیاز ندارد. کافی ست بعد از حرارت در دمای اتاق نگه داری شود.

4. نوردهای گرم پرطرفدار عبارتند از : ۵UB, UC, PFC, RHS, SHS, تخت و …

 

معایب ورق سیاه در چیست؟

 

 زمانی که ورق سیاه گرم میشود، ابعاد آن دچار مشکل شده و یا گاهی کوچک می شوند. حتما قبل از رنگ آمیزی باید کار خود را ترک کرده و پوسته پوسته های سطح ورق را کاملا از روی آن پاک کنیم.  همیشه ممکن است روی سطح ورق گرم ناهمواری وجود داشته باشد.

 

ورق سیاه و ورق رنگی چه تفاوت هایی دارند؟

 

ورق رنگی چیست ؟

این نوع ورق تحت یکسری فرآیندهای دقیق و حساس توسط ورق گالوانیزه تولید میشود.به علت اینکه ورق رنگی بیشتر کاربرد تزئینی داشته و در رنگ های  زرد، سبز، قرمز، آبی ، سفید، قهوه‌ای و نارنجی تهیه میشوند به وق های رنگی شهرت دارند. ضخامت ورق های رنگی بین ۰.۸ تا ۶ میلی‌متر بوده و عرضی بین ۱ تا ۱.۲۵ متر دارند. وزن آن نیز در حدود ۳.۵ الی ۱۲ کیلو است.

 

 کاربرد ورق سیاه در چیست؟

 

برای ساخت‌وساز انواع سازه‌های تجاری و مسکونی، لوله و تیوب و همین‌طور بدنه کامیون‌ها و ترانزیت از فلز ورق سیاه استفاده می‌شود. قطعات ماشین‌آلات، مسیرهای ریلی، کشتی‌سازی، بندرها و مخازن هم نمونه‌ای دیگر از موارد استفاده از انواع ورق سیاه هستند. شاید بپرسید که دیگر کاربردهای ورق سیاه چیست؟ سایر موارد مصارف آن شامل موارد زیر می‌شود:

 

  •  ساخت انواع پروفیل‌های باز و بسته (قوطی، چهارچوب و …) برای کاربردهای ساختمانی 
  • ساخت مصالح ساختمانی مانند تیرآهن‌ها و …
  • ساخت و تولید انواع تجهیزات کشاورزی
  • ساخت رینگ برای چرخ‌های خودروها
  •  ساخت تانکر سازی و مخزن برای نفت
  •  ساخت تجهیزات صنایع فلزی سنگین
  •  تولید تجهیزات ترافیکی
  •  ساخت ادوات جنگی
  •  ساخت ورق‌های دیگر مانند ورق پانچ
  •  ساخت تجهیزات کنارجاده ای مانند گاردریل

 

تفاوت کاربرد ورق رنگی با ورق سیاه

 

ورق های رنگی بیشتر برای کارهای تزئینی استفاده میشوند اما ورق های سیاه در صنایع مهم تر و حساس تر کابرد دارند.از ورق های رنگی به علت اینکه جنس گالوانیزه داشته و مقاوم بوده و از طرفی ظاهر بهتری دارند جهت ساخت سقف سوله ها و یا وسایل خانگی نیز استفاده می شود.

 

ورق سیاه و ورق روغنی چه تفاوت هایی دارند؟

 

1. تفاوت در قیمت تولید ورق

اصولا ورق روغنی قیمتی بیشتر (حتی ۲ برابر قیمت ورق سیاه) ممکن است داشته باشد. علت این امر مراحل سخت تر و عملیات پیچیده تر در تولید ورق روغنی نسبت به ورق سیاه است. در عملیات تولید ورق روغنی مرحله نمک زدن و روغن زدن به مراحل تولید اضافه می شود.

 

2. تفاوت درکاربرد ورق ها

از ورق گرم جهت صنایع بزرگ و یا محصولات عظیم تر استفاده میشود. محصولات بزرگ تر اَشکال متفاوت تر و تنوع بیشتری دارند. به طور کلی ورق گرم به عنوان یک ماده اولیه در تولید خیلی از تجهیزات و مصالح در ساختمان سازی و صنایع مختلف استفاده می شود. حتی ورق سیاه یک محصول پایه جهت تولید ورق روغنی و برخی ورق های دیگر نیز می باشد. جهت تولید محصولاتی در سایزهای کوچکتر که نیاز به دوام و انعطاف پذیری بیشتری دارند، از ورق روغنی استفاده میشود. ورق روغنی دقیقا بعد از همان مرحله ای که فولاد داغ میشود تا سپس سرد شده و  تبدیل به ورق سیاه شود، در دستگاه نورد ضخامت کمتری پیدا کرده و تولید می شود. از طرفی میزان رنگ پذیری ورق سیاه به نسبت ورق های روغنی یا همان ورق سرد بیشتر است.

 

3. تفاوت در استاندارد تجاری

همانطور که در بخش های قبلی تا حدودی با انواع ورق سیاه آشنا شدیم، این ورق در استانداردهای ST۵۲ و ST۳۷ تولید می شود. ورق روغنی نیز بر اساس آلیاژ در گروه های روبه رو تولید و عرضه میشود: ورق  معمولی  ST۱۲  –   ورق  نیمه کشش  ST۱۳  –  ورق  فوق کشش  ST۱۴

 

جمع بندی

 

در این مقاله با ورق سیاه، انواع و بررسی آن، کاربردها و مزایای آن آشنا شدیم. همچنین شما به راحتی می توانید از به روزترین قیمت انواع میلگرد و سایر آهن آلات با شماره 22336060   - 021 در آهن یک دو سه باخبر شوید. 

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذاریدثبت نظر