ورق روغنی چیست؟ + کاربردها و انواع آن

اطلاعات کاربردی از ورق روغنی

ورق روغنی چیست؟ + کاربردها و انواع آن

 

ورق روغنی از انواع پرفروش ورق می باشد که به دلیل ظاهر زیبا برای مصارف خاص تر به کار برده می شود. در این مقاله از آهن یک دو سه به بررسی این محصول، کاربرد و ویژگی آن می پردازیم. 


ورق روغنی چیست؟

 

این محصول  به دلیل شکل ظاهری آن ورق روغنی نامیده می شود. در بازار تجاری به ورق سرد معروف بوده و ورق روغنی توسط نورد سرد تولید می گردد و پس از تولید به دلایل مختلفی از جمله جلوگیری از زنگ زدگی روغنکاری می شود. به طور کلی در صنعت فولاد به ورق هایی که با نورد گرم تولید می شوند.  

 

ورق روغنی یکی از انواع ورق های صنعتی است، که با استفاده از تکنولوژی نورد سرد تولید میشوند، این نوع ورق های صنعتی با توجه به نوع آلیاژ و عملیاتی که روی آنها انجام میشود به چند دسته تبدیل میشوند، که به شرح زیر هستند.

                                                 

 

 • ورق روغنی معمولی st12
 • ورق‌ روغنی نیمه کشش st13
 • ورق‌ روغنی فوق کشش st14

 

بیشتر بخوانید

 

کاربردهای ورق روغنی در صنعت

 

انواع ورق های روغنی کاربردهای مختلفی دارند، به عنوان مثال: از انواع فوق کشش این محصول در صنعت خودروسازی و تولیدات بدنه خودرو استفاده میکنند و از ورق های QSTE به دلیل داشتن خاصیت ضد سایش برای ساخت قطعات زیرین خودرو استفاده میکنند.  به طور کلی مهمترین کاربرد های این ورق ها در صنایع، خودروسازی، لوازم خانگی، ساخت بشکه و مخزن های فلزی و.. است.  از دیگر کاربرد های مهم این محصول تولید ورق گالوانیزه است که با استفاده از این ورق است، به ورق گالوانیزه معمولی ورق سفید و به انواع رنگی آنها، ورق رنگی گفته می شود. 

 

 

مهمترین تولیدکنندگان ورق روغنی می توان به کارخانه های زیر اشاره کرد:

 

 • فولاد مبارکه اصفهان
 • شرکت فولاد غرب
 • شرکت هفت الماس
 • فولاد درخشان
 • کشور های روسیه و قزاقستان

 

مراحل روغنکاری در روش نورد سرد

 

روغن کاری در تولید این محصول برای آسان تر شدن عملیات نورد کاری انجام میشود، مزایای این کار: کاهش سایش غلتک ها، کاهش نیروی نورد، کاهش اصطکاک بین ورق و غلتک، کاهش دمای ورق و غلتک و صاف شدن راحت تر ورق ها است.

 

 • روش های روغنکاری در روش نورد سرد

 

عملیات روغنکاری در روش نورد سرد معمولا به دور روش انجام می شود که به شرح زیر هستند.

 

 • سیستم پاشش مستقیم

 

در این روش روغن با غلظت بالا به شکل مستقیم روی ورق پاشیده میشود، در تولید ورق نازک و ورق گالوانیزه، که به دلیل نیاز به روغن بیشتر برای افزایش کیفیت سطح است از این روش استفاده می شود.

 

 • سیستم پاشش مدار بسته

 

در این روش روغن با غلظت پایین روی غلتک های پاشیده میشود که وظیفه خنک کردن و روغن کاری آن ها را برعهده دارد.

 

جمع بندی

 

در این مقاله از آهن یک دو سه به ورق روغنی و انواع و کاربرد آن پرداختیم. این محصول به دلیل ظاهر زیبا در مصارف خاص به کار برده می شود. شرکت ماهان حدید ساعی با نام تجاری آهن یک دو سه مرغوب ترین ورق روغنی را به شما ارائه می دهد. شما می توانید برای سفارش انواع ورق و آهن آلات با شماره 22336060 - 021 تماس بگیرید و با کارشناسان فروش ما مشورت کنید.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذاریدثبت نظر