انواع خوردگی میلگرد در بتن

با انواع خوردگی میلگرد در بتن آشنا شوید

انواع خوردگی میلگرد در بتن

 

افزایش ساختمان‌سازی، احداث پل‌ها، سدها و انواع سازه‌های عظیم ایجاب می‌کند که ساختمان‌هایی مقاوم و مستحکم ساخته شود. ساختمان‌های با مقاومت بالا خصوصاً برای شرایط بحرانی مثل زلزله، سیل و بلایای طبیعی. یکی از عوامل مؤثر و تعیین‌کننده برای ایجاد استحکام در ساختمان استفاده از فولاد و میلگرد در کنار دیگر مصالح بکار رفته در ساختمان‌سازی است.

مصالحی مثل بتن با این‌که بسیار مادهٔ مقاومی است و توانایی تحمل فشارهای زیادی را دارد اگر به مرکز آن فشاری وارد شود باعث شکستگی بتن می‌شود، در این حالت استفاده از میلگرد که از فولاد ساخته‌شده یک اصل اساسی در ساختمان‌سازی است. میلگردها یک تقویت‌کننده برای بتن هستند.

آج‌های روی میلگرد باعث می‌شود که محکم‌تر در ساختمان بتن قرار بگیرند و از شکستگی بتن جلوگیری کنند. استفاده از میلگرد باعث می‌شود که میزان استفاده از بتن تا حد زیادی کم شده و به بتن‌ریزی ضخیم نیازی نباشد. نقش اساسی میلگرد در بتن را در ابتدای مطلب ذکر کردیم در ادامه  این متن از مجله آهن ۱۲۳ نیز به بررسی عواملی که باعث ایجاد خوردگی میلگرد در بتن می‌شوند خواهیم پرداخت.

 

عوامل محافظت‌کننده از میلگرد

 

دو عامل مهم شیمیایی و فیزیکی در محافظت از میلگرد نقش مهمی دارند. در واقع وجود بتن و ترکیبات موجود در آن باعث این محافظت و عمر بیشتر میلگرد می‌شود. کیفیت و قیمت میلگرد نقش مهمی را در این میان بازی می‌کنند.

 

عامل شیمیایی

 

بتن به دلیل ترکیباتی که در ساختارش دارد از فولاد یا همان میلگرد محافظت می‌کند. ترکیباتی مثل هیدروکسید کلسیم و قلیایی بودن بتن. این ساختار باعث ایجاد یک‌لایه پوشش محافظت‌کننده روی میلگرد می‌شود. عامل دیگری که باعث محافظت از فولاد می‌شود درجه بالای ph موجود در فولاد است که یک‌لایه محافظتی اکسید میکروسکوپی ایجاد می‌کند این دو عامل ذکر شده باعث می‌شود که تخریب‌کننده‌هایی مثل زنگ‌زدگی و خوردگی در میلگرد ایجاد نشود.

 

معرفی محصولات برتر

•    قیمت میلگرد آجدار ذوب آهن اصفهان

 

عامل فیزیکی

 

اگر لایه بتن که پوشش‌دهنده میلگرد است از بین برود باعث ایجاد خوردگی در بتن می‌شود. بتن به‌عنوان یک محافظت‌کننده عمل می‌کند که یک عامل فیزیکی محسوب می‌شود. بتن از نفوذ دی‌اکسیدکربن به میلگرد جلوگیری می‌کند. هرچه ضخامت بتن و کیفیت آن بهتر باشد میزان محافظت‌کنندگی آن نیز بیشتر خواهد بود.

 

بیشتر بخوانید

 

انواع خوردگی میلگرد

                                      

 

خوردگی میلگرد یکی از اصلی‌ترین دلایل کاهش عمر مفید ساختمان‌ها است. خوردگی به دلایل متفاوتی ایجاد می‌شود، اما نوع خوردگی میلگرد به دودسته تقسیم می‌شود:

 

  •  خوردگی شیاری
  •  خوردگی حفره‌ای

 

 

خوردگی شیاری

 

به این صورت ایجاد می‌شود که بعضی از محلول‌ها در بین شیارهای موجود در سازه‌های بتنی قرار گرفته و بدون حرکت ثابت می‌مانند. واکنش‌های مختلف یون‌ها باعث می‌شود که الکترودهای مثبت و منفی در محلول ایجاد شود و با ترکیب‌شدن الکترودها به یون‌ها خوردگی میلگرد شروع می‌شود.

 

خوردگی حفره‌ای

 

خوردگی حفره‌ای باعث می‌شود که بر روی سطح فولاد حفره‌های ریز و کوچکی ایجاد شود. در این حالت فقط قسمت‌های مشخصی از میلگرد آسیب می‌بیند. زنگ‌زدگی حفره‌ای به دلیل انفعال زدایی قسمت‌هایی از میله‌های تقویت‌کننده فولاد و میلگرد به وجود می‌آید.

 

معرفی محصولات برتر

•    قیمت روز میلگرد آجدار گلستان

 

عواملی که باعث ایجاد خوردگی میلگرد در بتن می‌شوند

 

                                    

خوردگی میگلرد در بتن از اصلی‌ترین علل تخریب ساختمان‌ها حتی زودتر از موعد است این موضوع فشار داخلی در بتن را به وجود می‌آورد و بتند چون مقاومت کششی پایینی دارد مقاومت خود را به‌مرور ازدست‌داده و دچار ترک‌خوردگی می‌شود.

 

بیشتر بخوانید

 

واکنش‌های سنگ دانه‌ای

 

بعضی مواقع واکنش‌های قلیایی در میلگرد در مقابل سیمان‌های پر قلیا ایجاد می‌شود و این مواجه باعث پائین آمدن مقاومت و استحکام بتن و منبسط شدن بتن می‌شود. در این حالت میلگرد پوشش خود را ازدست‌داده و دچار خوردگی می‌شود. ذرات سیلیس که در بعضی سنگ‌دانه‌ها وجود دارد باعث این واکنش می‌شود.

 

سولفوریک اسید

 

اگر بتن و ساختمان ساخته شده از آن در مجاورت یک محیط اسیدی باشد مثل، فاضلاب‌های شهری و فاضلاب صنعتی که دارای مواد اسیدی به نام سولفوریک اسید هستند باعث ایجاد خوردگی در میلگرد می‌شود.

این اسیدها در یک مرحله باعث پایین آمدن مقاومت و استحکام بتن می‌شود و در مرحله بعد یکی از ترکیبات موجود در بتن یعنی کلسیم هیدروکسید را از بین می‌برند که باعث شروع خوردگی میلگرد می‌شود.

 

معرفی محصولات برتر

•    قیمت روز میلگرد آجدار آناهیتا گیلان

 

سولفات‌ها

 

سولفات‌ها موادی هستند که در حالت عادی در خاک، آب‌های زیرزمینی، آب‌های سطحی و دریا وجود دارند. همچنین در صنایع پتروشیمی، پالایش نفت و استخراج و تصفیه فلزات نیز یافت می‌شوند. سولفات‌ها می‌توانند با بعضی ترکیبات در خمیر سیمان باعث ایجاد واکنش در ترکیبات بتن شوند. این واکنش بتن را تخریب و تضعیف می‌کند‌. همچنین باعث انبساط بتن می‌شوند و به‌مرورزمان در بتن ترک ایجاد می‌کنند. سولفات‌ها می‌توانند باعث شروع خوردگی میلگرد در بتن شوند.

 

کلریدها

 

کلریدها می‌توانند بتن را تخریب کرده و آن را نرم کنند. این فرایند نیز می‌تواند شروع خوردگی میلگرد در بتن را ایجاد کند. کلریدها در مواد شیمیایی که خاصیت یخ‌زدا دارند، در آب‌شور و آب دریاها وجود دارند.

 

اسیدی شدن محیط

 

یکی دیگر از عوامل ایجاد خوردگی در میلگرد اسیدی شدن محیط پیرامون میلگرد است یعنی محیط قلیایی به یک محیط اسیدی تبدیل شود کربناته شدن بتن به دلیل نفوذ دی‌اکسیدکربن باعث اسیدی شدن و کم‌شدن میزان قلیایی محیط می‌شود.

نفوذ دی‌اکسیدکربن و رطوبت در خمیر سیمان باعث می‌شود که میزان قلیایی بودن پایین بیاید و خوردگی میلگرد شروع شود.

هرچقدر بتن به‌کاررفته در سازه‌ها مقاومت کمتری در برابر نفوذ دما اکسیژن و رطوبت داشته باشد احتمال خوردگی میلگرد بیشتر می‌شود تری و خشکی دائم مقاومت الکتریکی بتن، وجود جریان‌های الکتریکی در بتن، کیفیت مصالح به کار رفته در ساختمان‌سازی ،جنس میلگرد و نحوه و فاصله قرار گرفتن میلگرد از سطح بتن از دیگر مسائل تاثیر گذار در ایجاد خوردگی در میلگرد هستند.

 

بیشتر بخوانید

 

 

سخن پایانی

 

میلگردها یکی از اجزای غیرقابل‌جایگزین در ساختمان‌سازی هستند که ممکن است به دلایل زیادی دچار خوردگی شوند. با مطالعه این مقاله به بررسی اهمیت میلگرد در سازه‌ها و انواع خوردگی میلگرد و عوامل آن پرداختیم. امیدواریم مطالب ذکر شده برای شما مفید و کاربردی باشد. تیم فروش فروشگاه آنلاین آهن یک دو سه کنار شماست تا ایمن‌ترین محصولات را خریداری کنید.

 

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذاریدثبت نظر